Omron Electronic Multifunction Timer - H3CR-A 24-48VAC/12-48VDC
★★★★★ 4.8 117 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by teemrecruitment.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
ELECTRONIC MULTIFUNCTION TIMER; Product Range:-; Timer Functions:On-Delay; No. of Timing Ranges:14Ranges; Time Min:0.05s; Time Max:300h; Timer Output:1 Changeover Relay; Supply Voltage Max:48V; Current Rating Nom:5A; Height:48mm RoHS Compliant: Yes
  • <b>Price For:</b> Each <b> Supply Voltage Range:</b> 24V AC to 48V AC <b> Time Min:</b> 0.05s <b> Time Max:</b> 300h <b> Power Consumption:</b> 800mW <b> Reset Time:</b> 100ms <b> External Depth:</b> 67mm <b> External Width:</b> 48mm <b> Height:</b> 48mm <b> Supply Voltage AC Max:</b> 24V
Color Black
Brand Name Omron
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1 Pounds
Manufacturer Omron
Material Type Copper
Number of settings 14
Manufacturer Part Number H3CR-A 24-48VAC/12-48VDC
Item Dimensions D x W x H 2.64"D x 1.89"W x 1.89"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
117 ratings | 48 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (102)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (12)