LSE Lighting PUVLQS60H Equivalent UV Lamp | Compatible Replacement for PUR PUV25H 60W System | 24-Inch High Output UV-C Bulb | Designed in USA | EPA Est. No. 96823-PA-1
★★★★★ 4.9 51 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by teemrecruitment.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 🟣Compatible Replacement – Equivalent PUVLQS60H 60W UV lamp designed for seamless use with the PUR PUV25H UV system.
  • 🟣High Output UV-C Performance – Operates at the 254nm wavelength with an 800mA current, ensuring effective control and performance.
  • 🟣Durable Construction – Built with a T5 4-pin single-end base and 609mm (24-inch) quartz glass tube for secure fit and maximum UV transmittance.
UPC 843324152013
Voltage 110 Volts
Wattage 60 watts
Bulb Base Prong
Brand Name LSE Lighting
Light Type Ultraviolet
Model Name LSEPUVLQS60H
Unit Count 1.0 Count
Light Color Ultraviolet
Manufacturer Light Spectrum Enterprises, Inc
Model Number LSEPUVLQS60H
Material Type Glass
Item Type Name Light Bulb
Controller Type Push Button
Number of Items 1
Package Quantity 1
Light Source Type UV
Power Consumption 60 Watts
Additional Features High Efficiency
Included Components Light Bulb
Light Source Wattage 60 Watts
Connectivity Technology Normal bulb
Specific Uses For Product Appliance
Manufacturer Warranty Description 1 year warranty.
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
51 ratings | 21 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (45)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)